Energia odnawialna - warsztaty

agroturystyka i restauracja młyn wielisławDnia 02.05.17 i 03.05.17 w Młynie Wielisław i MEW Sędziszowa odbyły się pierwsze warsztaty energii odnawialnej z wody.  Warsztaty skierowane są przede wszystkim dla dzieci w wieku szkolnym ale korzystają z nich w dużej mierze również dorośli.

Zajęcia takie będą prowadzone przez całe nadchodzące wakacji i w przypadku zainteresowania przez następne miesiące.

Na przykładzie koła wodnego celowo zbudowanego w młynówce przedstawiliśmy historię młynów i tartaków napędzanych płynąca wodą.

W samym budynku MEW zostały rozwieszone plansze zrozumiałe dla dzieci i dorosłych przedstawiające w prosty sposób obieg wody w przyrodzie, rodzaje turbin (Kaplan, Francis, Pelton) i przekroje elektrowni wodnych.

Po zapoznaniu się z tematem uczestnicy mieli za zadanie rozwiązania krótkiego konkursu.

Osobnym tematem było omówienie śruby Archimedesa i jej zastosowanie. Wkrótce zabudujemy model śruby Archimedesa z prądnicą i oczywiście święcącymi żarówkami obrazującymi sposób wykorzystania energii spadku wody w dość na pozór dziwnym urządzeniu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się model turbiny Peltona. Wirnik modelu po podaniu strumienia wody obracając się napędził prądnicę, która zaświeciła żarówkę lub po przełączeniu napędziła inny silniczek z wirującą tarczą. Frajdą dla dzieci była możliwość samodzielnego uruchomienia małego modelu tej turbiny.

Agroturystyka i restauracja Młyn WielisławWniosek sam się nasuwa, że należy pokazywać na pracujących modelach różnych turbin możliwość ich energetycznego wykorzystania. Pracujących modeli turbin jest niestety niewiele.

Obowiązkowo w trakcie zajęć z OZE z wody jest pokazanie i na żywo omówienie zasady pracy na przykładzie prawdziwej funkcjonującej turbiny – w naszym przypadku turbiny Kaplana.

Ciekawostką dla zwiedzających była szafa sterująca pracą turbiny a zwłaszcza jej wnętrze „nafaszerowane” elektroniką.

Jak wspomnieliśmy mamy pracujący model koła wodnego, turbiny Peltona, wkrótce również śrubę Archimedesa no i oczywiście prawdziwą turbinę Kaplana. Brakuje nam pracującego modelu turbiny Kaplana aby zwiedzający mogli lepiej zaobserwować jej wnętrze i pracę.

Zaskoczeniem dla uczestników była również ilość MEW pokazana na mapie Polski co świadczy o niewielkiej świadomości społeczeństwa o odnawialnych źródłach energii z wody płynącej czy spadku wód. Wiatraki pracujące czy też w spoczynku są bardzo widoczne w naszym krajobrazie natomiast małe elektrownie wodne niekoniecznie.

Pokazanie od środka MEW, wytłumaczenie obiegu wody w przyrodzie, porównanie zasobów wody słonej na ziemi w stosunku do zasobów wody pitnej dla wielu ludzi jest czymś całkowicie nowym i nawet ta wiedza powinna być propagowana.

Aby najmłodsi coś z tego zapamiętali zostały dla nich zorganizowane quizy, zagadki i rebusy.

Agroturystyka i Restauracja - Młyn WielisławKażdy młody uczestnik dostał mały gadżet – zabawkę. Dorośli oprócz wiedzy otrzymali kalendarze i egzemplarz „Energetyki Wodnej”.

Takie warsztaty z pewnością poprawią świadomość społeczną dot. energetyki wodnej i wykorzystania wody na nasze potrzeby.

Dziękujemy bardzo Panu Radkowi Koropisowi z TRMEW i Panu Michałowi Lisowi z Energetyki Wodnej za udostępnienie wielu eksponowanych u nas materiałów z tą wdzięczną tematyką.

Agroturystyka i Restauracja MŁYN WIELISŁAW


Ul. Młyńska 9/2, Sędziszowa
59-540 Świerzawa
 

Kontakt:


Tel. 75/ 712 60 57 Kom.: 660 018 294
e-mail: kontakt@mlynwielislaw.pl
 

Współrzędne:


51.03840 N 15.86840 E
51°02'18.2"N 15°52'06.2"E
 

Dolny Śląsk, Góry Kaczawskie, Kraina Wygasłych Wulkanów

Numer konta:


NestBank
PL15 2530 0008 2076 1022 9175 0001
 

Nr konta walutowego w EUR:


BZ WBK
92 1090 2095 0000 0001 3201 6058

Formularz kontaktowy: